Federschwert

1. října 2010 v 1:47 | Aselhaz R. Nurius Saint-Gray |  šermování
Federschwert volně přeloženo zbraň jako pírko.
A taky že to je pírko. Svou délkou se řadí mezi zástupce jeden a půl ručních zbraní. Federschwert není však moderní vymyšleností, což je krásně vidět v řezbě z Fechtbuchtu (kniha šermu) z roku 1570 Gründtliche Beschreibung der kunst des Fechten (důkladné popisy šermu) od mistra Joachima Meyera.

Zde na rytině z Fechtbuchtu je jasně Federschwert vidět.
meyer 1600 longsword
Celý Fechtbuch se dá stáhnout v "tištěné" verzi z roku 1600 na internetu. Je velice zajímavé, že i přes opravdu notnou dávku rytin, jsou všechny rytiny zachyceny tak, jako by jste vešli do staré šermírny. Viz třeba pejsek na schodě, nebo zdobené římsy a krásně vystižené renesanční oblečení šermířů. Na této rytině se pravděpodobně jedná o Lancknechty.

Federschwert se dá najít na rytině i o pár let dříve v rukopise Paula Hectora Maira  (1540) zde se ještě nejedná o tak podrobnou kresbu a ani Federschwert není tak dobře znatelný, ale to hlavní je zachováno. Porozumění pohybu 

mair
(veškeré obrázky jsou ze šermířských učebnic jejichž stáří je skoro půl tisíciletí, takže pokud by snad někdo měl chuť rýpat že tu není odkaz, tak nemohu sloužit.)

Co se týče ovladatelnosti tohoto tréninkového meče, je dá se říct opravdu skvostná. Zbraň má velice malou váhu a tak není problém ji dlouho udržet v rukou. Jediná věc která se dá této zbrani upřít při její váze, je síla doseku tenčím (špička) i když šermíř použije střihový sek, není účinek tolik fatální jako když je čepel plná. Avšak není o co stát ani s touto konstrukcí. Meč je jednou meč a tím taky zůstane. Bolest je to stejná.

Další nespornou výhodou této zbraně je vysoká pružnost čepele. Šerm má co se ttréninku týče jednu velkou nevýhodu. Nemůžete si nic vyzkoušet doopravdy na tělě soupeře.
Federschwert dovoluje oproti svému plnému kolegovi alespoň vyzkoušet bod na hruď s větší razancí. Čepel se ohne a oponentovi se nemá co stát. Pokud ovšem má ochranu hlavy a rukou (šermířská maska a nějaké ty rukavice)

Názorná ukázka v podání Bratislavského šermiarského cechu, bojové tempo a rychlost na videu není upravena. Je to reálné bojové tempo.

http://gesellschaft-lichtenawers.eu/tsc/ tudy na jejich stránky


těším se, že dlouhým cvičením tohle jednou taky zvládnu příjemné pokoukání


Cena v čr cca 5000 - 10 000
v zahraničí se dá sehnat kolem 4000
Naštěstí zde opravdu platí cena určuje kvalitu
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Koho volíte?

Losnu 52.2% (47)
Mažňáka 47.8% (43)

Komentáře

1 Tom Tom | 31. srpna 2011 v 23:01 | Reagovat

parádní meč :) chtěl bych si to vyzkoušet... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama